צרבות וריפלוקס- מידע חשוב

זהו מאמר חשוב של כריס קרסר שתירגמתי ופירסמתי באתר "בריאות בעברית" . בקישור אפשר למצוא גם את המאמר המקורי באנגלית.

https://healthinhebrew.co.il/2016/12/07/what-everybody-ought-to-know-but-doesnt-about-heartburn-gerd/

פוסט זה מוגש כשירות לציבור. הזכויות על התוכן שייכות לכותב של הפוסט המקורי.

במאמרים הקרובים אכתוב על מחלת ההחזר הוושטי (GERD) והבעייתיות בטיפול בה על ידי הממסד הרפואי.

במאמר ראשון זה אציג ראיות לכך, שבניגוד לדעה הרווחת, צרבת ו-GERD נגרמים על ידי מעט מדי (לא יותר מדי) חומצת קיבה. במאמר השני אסביר בדיוק כמה בדיוק חוסר בחומצת קיבה גורם צרבת, GERD ובעיות עיכול שונות. במאמר השלישי אדון בתפקיד חומצת הקיבה בשמירה על הבריאות ולמניעת מחלות, וכיצד שימוש לטווח ארוך בסותרי חומצה פוגע ומסוכן. במאמר האחרון אציג שינויים תזונתיים פשוטים ושינוי באורח החיים שיכולים לחסל צרבת ו- GERD אחת ולתמיד.

צרבת ו- GERD הם לא בדיחה

על פי המכון הלאומי לסוכרת ולמחלות עיכול וכליות, שישים מיליון אנשים חווים צרבת לפחות פעם בחודש ועשרים חמישה מיליון חווים תסמינים יום-יום.

Gastroesophageal Reflux Disease (GERD), צורה חמורה יותר של ריפלוקס חומצי, היא ההפרעה הנפוצה ביותר במערכת העיכול בארצות הברית. מחקרים מראים כי 10-20% מהאוכלוסיה חווים סימפטומים לפחות פעם בשבוע, והשכיחות של GERD עולה בהתמדה.

תרופות לריפלוקס חומצי ו-GERD הן כסף קל עבור חברות התרופות. יותר מ -60 מיליון מרשמים ל- GERD מולאו בשנת 2004. האמריקאים השקיעו 13 מיליארד $ בתרופות סותרות חומצה בשנת 2006. Nexium, הפופולרי ביותר, הביא 5.1 מיליארד $ בלבד – מה שהופך אותו לתרופה הנמכרת השניה אחרי ליפיטור.

עד כמה שסטטיסטיקות אלה מדהימות, סביר להניח כי הטיפול והמניעה של GERD זוכים לעדיפות נמוכה בגלל הזמינות של סותרי חומצה Over-the-counter. זה מאפשר לחולים להשיג בעצמם תרופות ללא דיווח מצבם לרופא.

עד לא מזמן צרבת לא נלקחה ברצינות רבה מדי. זה בעיקר היה נושא לבדיחות נבזיות על הבישול של סבתא. אבל עכשיו אנחנו יודעים כי לצרבת כי ו GERD עלולים להיות סיבוכים רציניים ואפילו מסכני חיים, כולל צלקות, מועקה, כיב, ובסופו של דבר, סרטן הוושט.

מחקרים שנעשו לאחרונה מראים כי הנזק מתפקוד קיבה לקוי ו-GERD לא רק מתפשט כלפי מעלה לרירית הושט הרגישה, אלא גם כלפי מטה דרך מערכת העיכול, תורם לתסמונת המעי הרגיז (IBS) ובעיות אחרות במערכת העיכול. IBS היא כיום המחלה השניה המובילה במחלות שאינן מטופלות, אחרי הצטננות בלבד.

בעיות עם התיאוריה המקובלת

אם תשאלו אדם ממוצע ברחוב מה גורם לצרבת, הוא יגיד לכם "יותר מדי חומצה בקיבה." זה גם מה שרוב הפרסומים מרמזים. אני בטוח שראית תמונות כמו זו בחלק העליון של הפוסט הזה בפרסומות לסותרי חומצה בטלויזיה ובמגזינים.

אבל ישנה בעיה גדולה עם התיאוריה הזאת: תחולת צרבת ו- GERD עולה עם הגיל, בעוד שרמות חומצת הקיבה בדרך כלל יורדות עם הגיל (איור 1).

מחקרים רבים הראו כי הפרשת חומצת קיבה יורדת עם הגיל. במחקר אחד חוקרים מצאו כי למעלה מ -30 אחוזים של גברים ונשים מעבר לגיל 60 סובלים מגסטריטיס אטרופית (דלקת הפוגעת ברירית הקיבה), מצב המקושר עם מעט מדי הפרשת חומצה. מחקר אחר מצא כי 40% מהנשים מעל גיל 80 לא מייצרות חומצת הקיבה בכלל. 1

איור 1. הפרשת חומצת קיבה מהעשור השני עד העשור השמיני. (מ רייט , 2001 p.20)

כשם שמחקרים מראים ירידה בהפרשת חומצה עם הגיל, הנושא גם מבוסס היטב בספרות המדעית כי הסיכון ל- GERD עולה עם הגיל.

אם הצרבת נגרמת על ידי יותר מדי חומצה בקיבה, היינו אמורים לראות חבורה של בני נוער על סותרי חומצה כל היום במקום קשישים. אבל כמובן שזה ההפך.

למעשה, על פי ג'ונתן רייט, רופא במרפאת Tahoma במדינת וושינגטון, כאשר חומצת קיבה נמדדה אצל אנשים הסובלים מצרבת ו- GERD, כמעט תמיד נמצאה נמוכה, לא גבוהה. בספרו מדוע חומצת הקיבה היא טובה בשבילך , רייט מסביר:

כאשר אנו בודקים אנשים מעל גיל ארבעים הסובלים מצרבת, בעיות עיכול וגזים, מעל 90 אחוז מהמקרים אנו מוצאים ייצור חומצה לקוי של הקיבה.

ב- 25 השנים של ביצוע בדיקות אלה, רייט מצא מעט מאוד אנשים עם חומצת קיבה עודפת. חומצת קיבה עודפת נמצאה רק בכמה מצבים נדירים כמו התסמונת זולינגר אליסון ), ו GERD בקושי אי פעם נקשר בעודף חומצת קיבה.

זאת ועוד, רייט וחוקרים אחרים מצאו כי מתן תוספי חומצה הידרוכלורית לחולים עם צרבת ו- GERD לעיתים קרובות היווה מרפא לבעייתם:

ב 24 שנים של פרקטיקה בהיבט תזונתי , עבדתי עם אלפי אנשים שגילו כי הצרבות שלהם קשורות בחומציות קיבה נמוכה. כמעט כל האנשים האלה חוו הקלה בסימפטומים ועיכול משופר כשנטלו כמוסות חומצה הידרוכלורית ופפסין.

הניסיון הקליני שלי מאשר זאת. עד כה כל חולה שהיה לי עם צרבת או GERD הגיב טובה לתוספי חומצה הידרוכלורית. היינו מצפים בדיוק ההפך אם מצבים אלו נגרמו על ידי יתר חומצת קיבה.

סימפטום הוא איננו סיבה

כשאני מסביר למטופלים כי GERD נגרמת על ידי חומצה בקיבה לא מספקת, ולא עודף, הם ספקנים בתחילה. "אם זה נכון", הם אומרים, "אז למה התרופות נגד צרבת שלי מספקים הקלה?"

אני לא מכחיש כי הסימפטומים של צרבת ו- GERD נגרמים על ידי ריפלוקס חומצת קיבה אל הוושט.אני גם לא טוען כי צמצום או ביטול חומצת קיבה עם תרופות לא מקלים על הסימפטומים הללו.

מה שחשוב להבין הוא שכל כמות של חומצה בוושט הולכת לגרום לבעיות. הסיבה לכך היא הרירית העדינה בוושט שאינה מוגנת מפני חומצה כמו רירית הקיבה. לא צריך שתהיה עודף חומציות בקיבה כדי לסבול מצרבת.

כמו כן, הקלה בתסמינים אינה מעידה כי נפתר הגורם למצב. רפואה מערבית לעתים קרובות מדי מתמקדת בדיכוי סימפטומים מבלי להתייחס למה גורם הסימפטום מלכתחילה. חוסר הבנה של גישה זו בא לידי ביטוי באופן ברור על ידי שימוש בסותרי חומצה לטיפול בצרבת ו- GERD – בעיות אשר נגרמות על ידי חומצת קיבה לא מספקת!

ההשלכות של התעלמות מהגורם

כפי שכתבתי לעיל, האמריקאים מוציאים יותר מ -13 מיליארד $ על תרופות סותרות חומצה בכל שנה.הוצאה זו עשויה היתה להיות מוצדקת אם תרופות נגד צרבת היו למעשה ריפוי צרבת ו-GERD.אבל בדיוק ההפך הוא נכון. לא רק שתרופות אלה נכשלות בטיפול ב- GERD, הן גם מבסיסות (לא מספיק חומצה בקיבה) ומחמירות את המצב. זה כמעט מחייב שימוש לכל החיים של תרופות אלו לכל מי שלוקח אותם.

אמנם זו אסטרטגיית מכירות מגניבה עבור חברות התרופות, אך זה גלולה מרה לבלוע (כן, משחק מילים מכוון) לאנשים הסובלים מצרבת ו- GERD.

ריפוי מחלה פירושו לעצור את הגורם לה. כאשר המחלה נרפאת, התסמינים אינם חוזרים לאחר סיום הטיפול. זה כמובן לא המקרה עם תרופות לצרבת ו- GERD. ברגע שהחולה מפסיק לקחת אותן, חוזרים הסימפטומים. ולעתים קרובות גרוע מכפי שהיו לפני נטילת התרופה.

למרבה הצער, חברות תרופות אינן מעוניינות במרפא כי הוא לא רווחי. זה הרבה יותר משתלם למכור תרופות שאנשים צריכים לקחת למשך שארית חייהם מאשר לקדם שינויים תזונתיים או אורח חיים שהיה מרפא את הבעיה.

לפיכך, על אף שחברות התרופות מודעות היטב לכך ש-GERD אינה נגרמת על ידי חומצת קיבה עודפת ושחומצת קיבה נמוכה גורמת לבעיות בריאות רציניות וסיבוכים, הם ממשיכות למכור בשווי מיליארדים דולרים סותרי חומצה לציבור תמים. חמור מכך, תרופות עוצמתיות אלה זמינות כעת Over-the-counter ללא אזהרות על הסכנות שלהן.

הערה: אם זה נשמע לכם מוזר כמו המצב עם מכירת תרופת ליפיטור, אתם צודקים.ליפיטור מוריד את הכולסטרול באופן שרירותי על פני הלוח, למרות שמהראיות עולה בבירור כי כולסטרול LDL גבוה הואאינו הגורם למחלות לב . זאת ועוד, כולסטרול נמוך קשור בסיכון גבוה יותר לתמותה בקרב האוכלוסייה המבוגרת. משהו בהחלט לא בסדר עם מערכת "הבריאות" שלנו אם תרופות # 1 ו # 2 הנמכרות הן התורמות לבעיה בה הן אמורות לטפל. אבל אני מניח שאם מסתכלים על זה מנקודת המבט של חברות התרופות, שנמצאות בעסק כדי להרוויח, זה המודל העסקי המושלם.

ב חלק ב' אני מסביר בדיוק כמה חומצה בקיבה היא נמוכה מדי וגורמת צרבת, GERD ובעיות עיכול אחרות. כמו כן, נבחן את הגורמים העיקריים לחומצת קיבה נמוכה, וכיצד ניתן למנוע את המצב הזה. המשיכו לקרוא!

  1. Sharp GS, Fister HW. The diagnosis and treatment of achlorhydria: ten-year study. J Amer Ger Soc 1967;15:786-791.