בריאות השיניים קשורה לבריאות הגוף

הידעתם? יש קשר הדוק בין בריאות הפה לבין הבריאות הכללית שלנו!

דלקות חניכיים, עששת, דימומים מהחניכיים, ריח רע מהפה- מוכר לכם? לא נעים בכלל...

בנוסף ל"לא נעים" הזה, כל אלה עשויים לנבא מצב בריאותי לא תקין של אדם, וכמובן גם להיפך- כשאדם מצליח לעבור לתזונה בריאה ומשפר את מצבו הכללי- משתפרת במקביל גם בריאות הפה שלו.

אחד החוקרים הבולטים והחשובים בתחום היה פרופסור לרפואת שיניים אמריקאי בשם ווסטון פרייס (Weston A. Price), שחקר את השפעות המעבר מתזונה מסורתית לתזונה מערבית על בריאות הגוף.

פרופ' פרייס היה מרצה מבוקש בבתי ספר לרפואת שיניים ברחבי ארה"ב, מחבר של עשרות מאמרים וספרים ובתוך כך ניהל במשך שנים את מחלקת המחקר של איגוד רפואת השיניים בארה"ב.

בתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת, לאחר שהבחין בהידרדרות המהירה של בריאות הפה של ילדי אמריקה, פרייס ערך מחקרים, בעקבותיהם הגיע להשערה שבריאות הפה היא אינדיקטור לבריאות כללית, גופנית ונפשית.

מחקריו של פרייס על השפעות המעבר מתזונה מסורתית לתזונה מערבית וזיהוי המרכיבים הספציפיים החסרים בתזונה זו הם בעלי חשיבות רבה גם לרפואה של היום.

פרייס החליט לצאת לחיפוש אחר אנשים עם שיניים בריאות, להשוות בין תזונתם ותנאי חייהם לבין התזונה ותנאי החיים באמריקה של זמנו. הוא קווה לפענח את סוד בריאות שיניהם של ילידים, כיון שלחברות מסורתיות המבודדות יחסית מהעולם המערבי מצב בריאות הפה היה מעולה. הוא ביקר בשנים 1931 עד 1936 ב 13 אזורים בכל רחבי העולם מהאלפים של שוויץ דרך אפריקה, אוסטרליה, אסיה, דרום אמריקה, אלסקה, קנדה, האיים ההיברידים ואיי האוקיאנוס הפסיפי. הוא ביצע מחקר רחב היקף ויסודי ביותר על 27 קבוצות שונות של ילידים.

מעניין היה לגלות, שבמקומות בהם נוצר מגע עם תרבות מערבית החלה אצל הילידים עליה דרמטית במספר החורים בשיניים ושאר בעיות דנטליות, וכן הדרדרות בבריאות הכללית.

כאשר דיבר על מזונות מודרניים פרייס תלה את האשם בעיקר בקמח לבן, סוכר לבן, שמנים צמחיים מעובדים, וכן מזון בקופסאות שימורים שהגיעו בכמויות גדולות יחד עם האירופאים והאמריקאים וקנו את ליבם של המקומיים.

מה כדאי להסיק ממחקריו של פרייס?

הרי אנחנו לא חיים בשבט מבודד, והמזונות של היום זמינים לנו בשפע ורחוקים מהמזון הטבעי של אוכלוסיות מסורתיות, נכון? אז מה בכל זאת אפשר לעשות כדי לשפר את הבריאות?

מומלץ לאכול מזונות טבעיים ככל הניתן, בהכנה מסורתית והגבלה של סוכרים וקמח דגנים. כך נשמור גם על בריאות הפה וגם על בריאות כללית.

אפשר לבלות זמן רב יותר במטבח במקום לעצור בפיצוציה ולחטוף איזה סנדוויץ'...

אפשר להחליף את שמן הקנולה והסויה בשמן זית וחמאה...

אפשר לעצור ולאכול ארוחת צהריים במסעדת דגים ולא להיזכר ב-18:00 שלא אכלנו כלום ולקחת חטיף אנרגיה (שלא מזין את הגוף. בכלל).

כמובן שביקורת אצל רופא השיניים וניקוי השיניים הם חשובים, אך יש לזכור שתזונה היא שורש הבריאות ועשוייה להשפיע על בריאות הפה אף יותר!

אז גם בעולם מתועש ומודרני- יש אפשרויות בחירה. בחרו נכון.